sobota, 31 lipca 2021

Bóg obdarza człowieka . Dary Ducha św.

Modlitwa o siedem darów Ducha Świętego ma swoje biblijne źródło. Są nim słowa proroka Izajasza:

I wyrośnie różdżka z pnia

Jessego,

wypuści się odrośl z jego

korzeni.

I spocznie na niej Duch Pański,

duch mądrości i rozumu,

duch rady i męstwa,

duch wiedzy i bojaźni

Pańskiej (Ks. Izajasza  11,2)

Prorok opisuje w tych wersetach Mesjasza. A więc - w chrześcijańskim rozumieniu powyższych słów - to Jezus Chrystus jest ową różdżką i odroślą, na której spoczywa Duch. Do sześciu darów zapisanych w hebrajskiej wersji proroctwa Biblia grecka i łacińska dołączyły dar pobożności. I w ten sposób powstała modlitwa o siedem darów Ducha, która jest w gruncie rzeczy prośbą o jak największe - bo Duchowe - podobieństwo do Jezusa.


W pierwszym liście do Koryntian napisano:

 „Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych. Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: «Niech Jezus będzie przeklęty!». Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus». Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.” (1 Kor 12).

Katechizm kościoła katolickiego wymienia siedem darów Ducha Świętego w następującej kolejności, tłumacząc, że „dopełniają one i udoskonalają cnoty, tych, którzy je otrzymują” a Chrystus posiada te dary wszystkie w sposób doskonały: mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Boża (KKK 1831).

  1. Dar Mądrości – by uznać, że Bóg jest miłością.
  2. Dar Rozumu – by rozumieć prawdy wiary.
  3. Dar Rady – by podejmować właściwe decyzje.
  4. Dar Męstwa – by bronić wartości.
  5. Dar Umiejętności – by dostrzegać Boga w świecie.
  6. Dar Pobożności – by być ufnym.
  7. Dar Bojaźni Bożej – by doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi.

Tak Izajasz nawołuje do korzystania z darów Ducha Św.:

 „O, wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody,  przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy!
Kupujcie i spożywajcie, <dalejże, kupujcie> bez pieniędzy  mi bez płacenia za wino i mleko!  Czemu wydajecie pieniądze na to, co nie jest chlebem?  I waszą pracę - na to, co nie nasyci?
Słuchajcie Mnie, a jeść będziecie przysmaki  i dusza wasza zakosztuje tłustych potraw. Nakłońcie wasze ucho i przyjdźcie do Mnie,  posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie.” (Ks. Izajasza 55, 1-3)

W teologii symbol wody oznacza działanie Ducha Świętego. Dzięki Duchowi Świętego możemy nasze życie duchowe odnawiać i rozwijać.  Jeżeli chcemy być blisko Ojca, który jest w Niebie i żyć obecnością Chrystusa, potrzebujemy stałej  obecności Ducha Świętego. Duch Święty ożywia naszą wiarę, prowadzi naszą modlitwę, daje nam zdolność dokonywania właściwych wyborów. „Przychodząc do wody”  zapraszamy Ducha Świętego na naszego życia. Dary Ducha św. pomagają we wzroście  w nas Królestwa Bożego, stajemy się nowym stworzeniem. Jesteśmy już w domu Boga, a On przebywa w nas. Dar Ducha Świętego  świadczy o tym, że Bogu  na nas bardzo zależy

 Duch Święty obdarza łaską kogo chce i jak chce, ponieważ zna serce człowieka. Duch Pański nie czyni żadnej różnicy między ludźmi, nie rozdaje przwyilejów, nikogo nie wyróżnia. On modli się w nas, gdy my nie umiemy. Gdy przenika nasze serca, wtedy umiemy kochać.

W drugiej połowie XX w. zaczął działać w kościele katolickim Ruch Odnowy w Duchu Świętym. Stawia on nacisk na osobistą relację z Jezusem Chrystusem i wyrażanie Ducha Świętego. W Polsce rozwój ruchu zaczął się w 1975 r. (więcej zob. Wikipedia)

 W  książce “Pozwólcie ogarnąć się miłości” Anna tak przekazuje:

Cz. 1

Rozdz. 1 -  [...] Ja jestem waszym ŚWIATŁEM, PRAWDĄ i DROGĄ. Ja Was umacniam w wyborach waszego rozumu i woli, obdarzam was wytrwałością i męstwem.

 Cz. 2

Rozdz. 18 - Ażeby wasza słaba i chwiejna natura ludzka ustaliła się w Bogu; Duch Miłości, Nauczyciel Mądry, Dawca darów koniecznych kocha was i pragnie służyć Mocą Swoją każdemu z was, który zaprosi Go do domu swego serca. On nauczy was miłowania. Otworzy wasze oczy i ukaże wam Miłość Moją, Obecność Moją przy was i przygotuje was do przyjaźni ze Mną.

    Duch Święty, sprawcza Miłość Boga Nieskończonego, jest wśród was. Oczekuje: gdy zapragniecie Boga, wtedy natychmiast przybywa, by was umocnić, rozgrzać, oświecić. On was przyprowadzi ku Mnie, bo jest jak Matka darząca miłością i ucząca jej - swoją obecnością.

Dary Ducha św. Giotto_di_Bondone_